Jezus als dienaar en dakloze

Jezus als dienaar en dakloze


Deze week was ik op excursie in Amsterdam en bracht ik een bezoek aan Sant’Egidio, een katholieke gemeenschap. Zij zetten zich in om ‘vriend van de armen’ te zijn. Wat mij bijzonder raakte, was het beeld dat buiten hun kerkgebouw staat: de ‘Homeless Jesus’. Een bronzen beeld van een man die op een bank ligt, zijn gezicht onzichtbaar onder een deken. Het lijkt alsof er een dakloze ligt te slapen. Als je dichtbij komt, zie je dat deze persoon doorboorde voeten heeft. Het is Jezus die daar ligt. Het beeld is confronterend, en roept allerlei gedachten bij mij op. Het beeld van de ‘Homeless Jesus’ herinnerde mij aan mijn eigen praatje.



Twee weken geleden mocht ik spreken bij Hemelsbreed, aan de hand van Filippenzen 2:6-7: ‘Hij die de gestalte van God had, maakte er geen aanspraak op aan God gelijk te zijn, maar deed afstand van zijn positie en nam de gestalte aan van een dienaar.’
De Zoon koos ervoor om niet in de hemel te blijven chillen, maar om af te dalen. God had zich niet hoeven bemoeien met Zijn schepping, maar deed dat toch. Hij zocht naar relatie en wilde zijn liefde geven. Hij wilde dat zo ontzettend graag, dat Hij, God, een kwetsbare mens hier op aarde werd.
Jezus nam de gestalte aan van een dienaar. Hij zocht contact met de minsten in de samenleven en was dienstbaar in wat Hij deed. Hij waste de voeten van zijn leerlingen, at met tollenaars en zondaars, en raakte melaatsen aan.
Jezus werd gelijk aan de mens. Dus ook gelijk aan onze medemens, waar wij ons misschien verheven boven voelen. Jezus werd arm, omdat Hij onuitputtelijk veel liefde had om uit te delen.

Terwijl ik keek naar het beeld van de ‘homeless Jesus’, zag ik Jezus als een mens die een hele lage positie inneemt. En hier zelfs zo, dat ik geneigd ben zijn om weg te kijken.
De gemeenschap van Sant’Egidio leeft dit uit. Zij zijn geen hulpverleners op afstand, maar vrienden van de armen. In hun nabijheid, in hun vriendschap en hun dienstbaarheid, wordt iets zichtbaar van het hart van Jezus.
Dus het beeld van Jezus als dienaar, krijgt voor mij weer een nieuwe betekenis. Het zijn van een dienaar, is het zijn van een vriend voor je medemens. Een gelijkwaardige relatie met de ander zoeken, ongeacht iemands status of positie. Met als uitdaging om de ander te dienen vanuit liefde. Wanneer wij een ander dienen en liefhebben, ontmoeten wij Jezus.


Wil je een keertje langskomen bij Hemelsbreed? In onze activiteitenagenda zie je wanneer onze MeetUps plaatsvinden. Je bent altijd welkom om een keer aan te haken. Op deze pagina lees je hoe onze MeetUps gaan, evenals antwoorden op veelgestelde vragen.